2022-04-06, 16:39
Tak Tak już jest
w beta wersji i wstępne testy wydajnościowe dla Propanela
wygląda to w miarę dobrze, ale na tą chwilę podzielę się tylko małym wycinkiem informacji:
z ciekawostek i ułatwień
i takie podsumowanie
Przyszła platforma EPLAN - wersja 2023 - obsługuje systemy operacyjne firmy Microsoft
Microsoft Windows 11 (64 bit) Pro, Enterprise
Microsoft Windows 10 (64 bit) Pro, Enterprise
(Stan na 1/5/2021)
EPLAN zmienia wymianę danych PLC z Platformą EPLAN na standard przemysłowy "AutomationML". "AutomationML" jest również oferowany przez Rockwell Studio 5000 Architect od wersji 3.0 Beckhoff TwinCAT3 od numeru Build 4024 i Logi.cads Logi.CAD 3 Mitsubishi iQ-Works4.
Wymiana danych sterowników PLC starszych wersji przez Rockwell Studio 5000 Architect, Beckhoff TwinCAT, Logi.cads Logi.CAD i Mitsubishi GX Works 2 z Platformą EPLAN jest obsługiwana do wersji 2.9. Następnie wymiana danych sterownika PLC jest możliwa tylko poprzez standard "AutomationML". Nie ma to wpływu na przesyłanie prostych list przypisań.
w beta wersji i wstępne testy wydajnościowe dla Propanela
wygląda to w miarę dobrze, ale na tą chwilę podzielę się tylko małym wycinkiem informacji:
z ciekawostek i ułatwień
- Nowe właściwości w zarządzaniu częściami dla makr schematów
Zarządzanie częściami zostało rozszerzone o możliwość przechowywania w jednej części wielu makr schematów dla różnych norm urzędowych, a także dla norm firmowych specyficznych dla klienta (BMW, ABB itd.). Na karcie Właściwości na poziomie hierarchii Dane dostępne są następujące nowe właściwości:
Makro schematu (GB/CCC) (ID 22873)
Makro schematu (GOST) (ID 22874)
Makro schematu (IEC) (ID 22870)
Makrogram schematu (NFPA cal) (ID 22872)
Makro schematu (NFPA mm) (ID 22871)
Makro schematu dla normy zakładowej (ID 22882)
- Rozszeżenie "nowej bazy" na pozostałe wewnetrzne elementy
W ramach zmodyfikowanej technologii baz danych stare bazy danych Access (*.mdb) zostały już w wersji 2022 zastąpione w Zarządzaniu częściami przez wewnętrzny format EPLAN. Zastąpienie to jest obecnie kontynuowane w całej Platformie EPLAN. W związku z tym zamiast baz danych Access w Zarządzaniu projektami (baza danych zarządzania projektami) oraz w Słownikach (baza danych języków obcych) dostępny jest nowy format wewnętrznej bazy danych (*.db).
- Nowy interfejs programu Excel
W obecnej wersji zastąpiono interfejs programu Excel w platformie EPLAN. Nic nie zmieniło się w zakresie faktycznego eksportu i importu danych za pomocą tego formatu. W porównaniu ze starszymi wersjami EPLAN mogą wystąpić niewielkie różnice wizualne, jeżeli w używanych szablonach Excela zastosowano specjalne technologie, takie jak na przykład formatowanie oparte na regułach lub swobodne ilustrowanie z MS Excel. Format pliku Excel *.xlsb nie jest już obsługiwany.
- będzie wymagany update baz projektowych jak w starych wersjach (brak kompatybilności wstecznej)
- Wyświetlanie podsumowania dla dokumentów zewnętrznych
Fakt, czy indeksowane właściwości części należą do siebie, jak na przykład: Dokument zewnętrzny: Plik / hiperłącze [1-20] (ID 22280) i Dokument zewnętrzny: Oznaczenie [1-20] (ID 22279) było wcześniej trudne do określenia w tabeli właściwości na karcie Właściwości w zarządzaniu częściami. Wspólne wyświetlanie odpowiednich par reprezentacji było możliwe tylko na liście poprzez odpowiednią konfigurację właściwości.
Aby uzyskać lepszą reprezentację tych par właściwości, właściwości dla dokumentów zewnętrznych są podsumowane w nowej właściwości Dokumenty zewnętrzne (ID 22369). Na podstawie tej właściwości można kliknąć [...] w kolumnie Wartość, aby przejść do kolejnego okna dialogowego Właściwość: Dokumenty zewnętrzne, w którym poprzednie właściwości są wyświetlane jako kolumny obok siebie i w którym można przechowywać do 20 dokumentów zewnętrznych dla jednej części.
Zindeksowane właściwości są nadal dostępne na przykład w raportach. Takie rozwiązanie wprowadzono również dla nowej właściwości Makra schematów dla standardu firmy (ID 22882).
- Poprawione zachowanie ekranów
Wprowadzono różne usprawnienia w pracy z ekranami. Ekrany można teraz umieszczać metodą "przeciągnij i upuść" w oknach dialogowych nawigatora. Podczas późniejszego rysowania ekranu automatycznie przejmuje on teraz ID powiązanego z nim kabla.
- Ulepszone okno dialogowe "Edycja przewodu".
W tej wersji okno dialogowe Edycja kabla zostało zmienione i ulepszone. W nowym oknie dialogowym Edycja kabla można teraz — oprócz przypisywania połączeń kablowych do szablonów funkcyjnych części kabla — także przeglądać i edytować najważniejsze właściwości kabla. W tym celu informacje o kablu i połączeniach kablowych są przejrzyście wyświetlane w dwóch tabelach umieszczonych jedna nad drugą. Podobnie jak w oknie dialogowym Edycja listwy zaciskowej, specyficzne informacje są teraz wizualizowane graficznie w oddzielnych kolumnach, na przykład kolor połączenia, ekrany lub indeks pary.
- Przenoszenie wejść i wyjść sterownika PLC
W przeszłości, jeśli chciałeś przypisać kilka skonfigurowanych punktów połączeń PLC do innych fizycznych punktów połączeń PLC urządzenia PLC, czyli chciałeś "przenieść" punkty połączeń PLC, musiałeś wywołać okno dialogowe właściwości dla każdego indywidualnego punktu połączeń PLC i zmienić odpowiednie właściwości (takie jak oznaczenie wtyczki, oznaczenie punktu połączenia, adres PLC). Od tej wersji na wstążce dostępne jest nowe okno dialogowe Przenieś wejścia i wyjścia PLC, w którym można wykonywać takie czynności przenoszenia z centralnego punktu.
- Wyświetlanie w tabelach
W tabeli Dostępne punkty połączeń urządzeń PLC wyświetlane są punkty połączeń PLC, które są dostępne jako funkcje lub wolne szablony funkcji wybranych urządzeń PLC. Kolejność odpowiada kolejności wyświetlania w widoku drzewa Nawigatora urządzeń PLC oraz kolejności szablonów funkcji części.
Kolumna Status informuje na podstawie ikon (tak jak w Nawigatorze PLC), czy funkcja urządzenia PLC jest umieszczona, czy nie, czy funkcja nakłada się na szablon funkcyjny części lub czy pozostawiono wolne szablony funkcyjne części. Kolumna DT (pełna) pokazuje, do którego urządzenia PLC należą punkty połączeń PLC.
Dane funkcji punktów połączeń PLC zdefiniowanych w projekcie są wyświetlane w tabeli Funkcje. Przesuwając wiersze, można przypisać te dane funkcji (np. adres symboliczny i tekst funkcji) do innych punktów połączeń PLC lub wolnych szablonów funkcji.
- Przesuwanie punktów połączeń PLC
Jeśli w tabeli Funkcje zaznaczono punkty połączeń PLC, za pomocą przycisków strzałek można zmienić przypisanie danych funkcji do punktów połączeń PLC urządzenia PLC. Przyciski są aktywne tylko wtedy, gdy możliwe jest przeniesienie lub zamiana wybranych danych funkcji. Dane funkcji mogą być przenoszone tylko na wolne pozycje, a definicja funkcji musi być zgodna. W celu łatwiejszego wykrycia tego faktu w obu tabelach dostępna jest kolumna Definicja funkcji.
Podczas przenoszenia i wymiany zmienia się tylko kolejność w tabeli Funkcje, natomiast kolejność w tabeli Dostępne punkty połączeń urządzeń PLC pozostaje niezmieniona. Po opuszczeniu okna dialogowego za pomocą przycisku [OK] dane są przenoszone do funkcji w projekcie zgodnie z ich przyporządkowaniem w obu tabelach. Rozmieszczenie funkcji w projekcie nie ulega zmianie w procesie. Oznacza to, że umieszczona funkcja zachowuje swój adres symboliczny i swój tekst funkcyjny, ale po przeniesieniu odpowiada innemu punktowi przyłączeniowemu sterownika PLC urządzenia PLC.
W przeglądzie adresy PLC pozostają niezmienione w swojej pozycji, ponieważ przegląd wyświetla fizyczną strukturę karty PLC. Po przeniesieniu dane przypisanych punktów przyłączeniowych PLC są wyświetlane w adresach PLC w przeglądzie (dane umieszczenia, definicja funkcji, dane punktów przyłączeniowych itd.)
- Przesuwanie według kanałów
Domyślnie w menu podręcznym jest włączona opcja Przenieś zorientowane na kanał. Jeśli wybierzesz punkty połączeń PLC w tabeli Funkcje, wybór jest automatycznie rozszerzany na cały kanał, łącznie z zasilaniem. W ten sposób wszystkie punkty przyłączeniowe sterownika PLC należące do kanału są przenoszone razem. Warunkiem zastosowania tej metody pracy jest wprowadzenie oznaczenia kanału w punktach przyłączeniowych sterownika PLC.
Jeśli chcesz przenieść pojedyncze, wybrane punkty przyłączeniowe sterownika PLC, wyłącz opcję Przenieś zorientowane na kanał w menu podręcznym. W takim przypadku należy się upewnić, że kanały nie są rozdzielone.
- Rozszerzenia dla wymiany danych PLC w formacie AutomationML AR APC wersja 1.3.0
Wymiana danych PLC jest możliwa dla różnych producentów sterowników PLC w formacie AutomationML. Istnieją różne warianty formatu AutomationML w zależności od odpowiednich zastosowań. Wariant "Application Recommendation Automation Project Configuration" (w skrócie: "AR APC") jest wykorzystywany do wymiany danych PLC. Następujące rozszerzenia dla wymiany danych PLC w formacie AutomationML AR APC zostały zrealizowane dla tej wersji:
- Wsparcie dla aktualnej wersji AutomationML AR APC 1.3.0
- Wymiana adresów symbolicznych w ramach typów danych zdefiniowanych przez użytkownika (UDT)
- Rozszerzone ustawienia numeracji połączeń
Okno dialogowe Ustawienia: Okno dialogowe Numeracja połączeń zostało rozszerzone o filtr dla typu potencjału dla tej wersji. Ponadto istnieje teraz możliwość formatowania automatycznie umieszczanych punktów definicji połączeń zgodnie z domyślnym układem właściwości dla ręcznie wstawianych punktów definicji połączeń. (Możliwa ścieżka poleceń do tego okna dialogowego to: Plik > Ustawienia > Projekty > "Nazwa projektu" > Połączenia > Numeracja połączeń).
- Filtry dla typu potencjału
W oknie dialogowym Ustawienia: Numeracja połączeń możliwe jest teraz także wykluczenie określonych typów potencjałów z numeracji połączeń. W tym celu zakładka Filtr została rozszerzona o pole Typ potencjału. W polu tym wyszczególnione są wszystkie dostępne typy potencjałów dla połączeń. Pola wyboru wszystkich typów potencjałów są domyślnie aktywne. Jeśli chcesz wykluczyć z numeracji połączeń połączenia o określonym typie potencjału (np. PE lub SH), dezaktywuj odpowiednie pola wyboru.
- Formatowanie automatycznie umieszczonych punktów definicji połączeń jak punktów umieszczonych ręcznie
W oknie dialogowym Ustawienia: Numeracja połączeń można teraz określić, że oznaczenia połączeń automatycznie umieszczonych punktów definicji połączeń są formatowane w taki sam sposób, jak oznaczenia wstawione ręcznie. Zakładka Wyświetlanie została rozszerzona o pole wyboru Użyj domyślnego. Jeśli to pole wyboru jest aktywne, to podczas wykonywania poleceń Umieść punkty definicji połączeń oraz Wyrównaj i sformatuj do punktów definicji połączeń przypisywany jest układ właściwości "Wartość domyślna (połączenie)", który jest domyślnie używany także dla ręcznie wstawionych punktów definicji połączeń. Ustawienia w tabeli nie mogą być już wtedy edytowane i nie są używane.
i takie podsumowanie
Przyszła platforma EPLAN - wersja 2023 - obsługuje systemy operacyjne firmy Microsoft
Microsoft Windows 11 (64 bit) Pro, Enterprise
Microsoft Windows 10 (64 bit) Pro, Enterprise
(Stan na 1/5/2021)
EPLAN zmienia wymianę danych PLC z Platformą EPLAN na standard przemysłowy "AutomationML". "AutomationML" jest również oferowany przez Rockwell Studio 5000 Architect od wersji 3.0 Beckhoff TwinCAT3 od numeru Build 4024 i Logi.cads Logi.CAD 3 Mitsubishi iQ-Works4.
Wymiana danych sterowników PLC starszych wersji przez Rockwell Studio 5000 Architect, Beckhoff TwinCAT, Logi.cads Logi.CAD i Mitsubishi GX Works 2 z Platformą EPLAN jest obsługiwana do wersji 2.9. Następnie wymiana danych sterownika PLC jest możliwa tylko poprzez standard "AutomationML". Nie ma to wpływu na przesyłanie prostych list przypisań.
potrzebne miejsce w chmurze ?
załóż konto na DropBox`ie lub OneDrive a otrzymasz 500MB dodatkowej przestrzeni
Zapraszamy na Tapatalk
załóż konto na DropBox`ie lub OneDrive a otrzymasz 500MB dodatkowej przestrzeni
Zapraszamy na Tapatalk